Articles

Ampudia Brothers câștigătorii de ansamblu în 52nd scor Baja 1000

Hometown heroes and brothers Alan și Aaron Ampudia a făcut o istorie de durată duminică, câștigând titlul general și scor trofeu camion în anvelope BFGoodrich 52nd scor Baja 1000 prezentat de 4 Piese de roți.cea mai veche și mai prestigioasă cursă de deșert din lume a avut loc anul acesta pe un traseu accidentat de 800,5 mile care acoperă partea de nord a peninsulei Baja California din Mexic, începând și terminând în Ensenada, Baja California Norte.un total de 264 de vehicule au părăsit linia de start sâmbătă dimineața devreme, cu piloți din 39 de state și 22 de țări. Când cursul s — a închis duminică la 11:27:28 p.m. PT, au fost 145 de finaliști oficiali-un procent de finisare de 54,92, ceea ce a fost deosebit de bun, având în vedere dificultatea cursului îngreunată din cauza celor peste patru centimetri de ploaie care au căzut în zona Ensenada și în jurul cursului în săptămâna cursei.

rezultatele au fost oficializate în urma unei revizuiri complete de urmărire a datelor dispozitivelor de pe fiecare vehicul în evenimentul de luni dimineața devreme. Rezultatele finale sunt încă în curs de anchetele finale racer astăzi.

a doua generație de curse de deșert de la Ensenada-frații Alan, 28 și Aaron, 26 — au împărțit conducerea în numărul 10 Monster Energy Papas& Beer Ford Raptor construit de ID Design la un timp câștigător de 16h10m36s, în timp ce avea o medie de 49,48 mph pe parcursul cursei accidentate, îmbibate de ploaie.

fratele mai mare Rodrigo a servit ca navigator pentru ambii frați în timpul unor părți ale cursei.

Alan a început cursa și a condus la cursa mile 350; Aaron a condus apoi de la mile 350 la mile până la 695, cu Alan înapoi de la cursa mile 695 la linia de sosire. Ambii câștigători ai clasei masculine din anii precedenți, aceasta a fost prima lor victorie în cursa Trofeului cu trofee în carieră, deoarece au devenit doar a treia echipă de cetățeni mexicani care a câștigat legendarul Baja 1000.

bucurându-se de sărbătoarea Victoriei alături de tatăl, frații, echipa și familia sa la linia de sosire, Alan Ampudia a comentat: „a fost cea mai urâtă zi vreodată. Acesta este un vis devenit realitate. Acesta a fost un vis pentru noi de când eram mici. Vizionarea lui Ivan Stewart, Robby Gordon și a tuturor legendelor din acest sport ne-a inspirat. Pentru a putea veni aici cu un câmp stivuit așa cum a fost astăzi — și a ieși deasupra prin toate elementele pe care Baja le — a aruncat asupra noastră anul acesta cu ploaia și noroiul-a fost o nebunie. Sunt atât de multe povești de spus. Aceasta este cea mai mare cursă deșert din lume. Eu și Tavo (Vildosola Jr.) ne-am luptat mile întregi. Camionul nostru a fost uimitor. A fost pe șine astăzi.”

a spus Fratele Aaron: „Alan mi-a dat camionul pe primul loc, fizic și la timp. Când am ieșit, am avut un avans de 14 minute pe Luke (McMillin) și aproximativ o oră pe toți ceilalți. Am împins și am făcut o mică greșeală. A trebuit să ne oprim și să primim ajutor de la echipa MacCachren, așa că îi apreciem cu adevărat pe acei tipi. Ne – am întors la groapa noastră și am rezolvat problemele.

„a fost o zi minunată. Știam că trebuie să organizăm o cursă curată și solidă pentru a avea șansa de a câștiga și asta am ieșit și am făcut.”

alăturându-se fraților Ampudia pe podium au fost campionii Raliului Dakar 2019 Nasser Al-Attiyah/Toby Price și Luke McMillin / Larry Roeseler.

Al-Attiyah, din Qatar și prețul Australiei, a terminat pe locul doi cu un timp fără penalități de 16h21m06s (48,96 mph) în noul model Mason 76 Ford F-250 al lui Jesse Jones. Jones a fost programat să conducă și el, dar o leziune la picior l-a forțat pe margine.

al treilea la general și la scor Trophy Truck după ce au condus o mare parte din cursă, californienii McMillin și Roeseler au parcurs cursul neiertător într-un 16h21m33s fără penalități (48,93 mph), terminând la doar 27 de secunde în spatele duo-ului Dakar.

inclusiv cei trei clasați pe podium, opt dintre primii 10 clasați de vehicule cu patru roți au fost scor camioane trofeu. Al patrulea a fost Mike Walser (nr.89 Chevy Silverado-Mason); al cincilea a fost Rob MacCachren (nr. 11 Ford F-150-Geiser); al șaselea în Trophy Truck și al șaptelea în general a fost Ryan Arciero (nr. 32 Ford F-150-Herbst-Smith); și al șaptelea în Trophy/al optulea în general a fost Robbie Pierce (nr. 30 Ford Raptor-Jimco).

Ryan Arciero a terminat pe locul șase în Trophy Truck, al șaptelea la general. Pentru imagine, draganfly

al șaselea general și câștigarea clasei spec Truck Trophy a fost A. J. Jones (numărul 279 TSCO-Chevy), în timp ce al nouălea scor general și câștigător TT Legend a fost Rolf Helland (Numărul 37l Ford Raptor-Geiser).

rotunjind top 10 general și terminând pe locul doi în TT Legend a fost Clyde Stacy (no.5l Chevy Rally Truck V-16-Geiser).1x Honda CRF450X, Justin Morgan și echipa sa de patru călăreți au concurat la victoria generală a motocicletei pentru a opta victorie consecutivă la scor Campionatul Mondial de deșert. Trio-ul a trecut linia de sosire în 17h34m28s, o viteză medie de 45.55 mph.Morgan s-a despărțit de Shane Esposito, Max Eddy Jr.și David Kamo. A fost a doua victorie generală în Baja 1000 pentru Morgan și Esposito, a treia pentru Eddy Jr și a patra pentru Kamo.

Victoria a fost, de asemenea, a 29-a victorie generală pe motocicletă în această cursă legendară pentru Honda Americană.a doua generație scor desert racer și mult timp NASCAR Cupa racer Brendan Gaughan capturat nelimitat clasa 1 de peste o oră în timp ce de finisare 20 de ansamblu în rândul vehiculelor cu patru roți în Nr. 127 Chevy-alimentat Jimco open-wheel desert race car. Efortul său câștigător a fost finalizat în 20h57m38 (38,19 mph), Gaughan învingând alți 11 începători din clasă pentru prima sa victorie în clasa Baja 1000.

împărțirea sarcinilor de conducere cu Gaughan unde doi veterani de curse deșert, R. J. Anderson și Buddy Feldkamp.

învingând 27 de începători din clasa sa și 48 de UTV-uri totale pentru a câștiga titlul general UTV a fost Justin Lambert, cu un timp câștigător de 21h00m43s în numărul său 2918 Polaris RZR XP4 Turbo.

Lambert a câștigat, de asemenea, clasa sa PRO UTV FI (inducție forțată).

într-o clasă cu 22 de titulari, câștigând clasa Trophy Truck Spec pentru a doua oară în acest sezon a fost A. J. Jones în 279 TSCO-Chevy. A terminat cursa cu un timp câștigător de clasă fără penalități 17h53m57s (44,72 mph), al șaselea în general printre vehiculele cu patru roți.al doilea în TT Spec a fost Sara Price, care a condus solo întregul sezon, câștigând patru locuri pe locul doi în numărul 204 Geiser-Chevy. O a treia surpriză a fost Jeff Bader în numărul 261 Brenthel-Chevy.

câștigător pentru a treia oară în patru curse în Campionatul Mondial de deșert scor 2019 a fost Jason Trubey (Pro Moto 40, nr. 444X Husqvarna FE501).

câștigarea clasei Pro Moto Ironman pe un teren de 15 piloți solo a fost Arthur Babcock (Honda CRF450X). În câștigarea primei sale victorii în cursa de scor, Babcock a acoperit cursul accidentat de 800,50 mile într-un 23h14m13s fără penalizare

al 52-lea scor din acest an Baja 1000 a inclus 31 de sportivi care concurau în șase clase totale. Cei mai rapizi câștigători ai clasei de sportivi au fost Carlos Silva (SPT M/C, Honda CRF450X), Danny Magdalena (SPT Quad, Honda Trx450r) și Oscar Ramirez (SPT UTV Stock, Can-Am X3).

printre ceilalți câștigători ai clasei în clasele de vehicule pe patru roți au fost: Casey Currie (Hammer Truck Unlimited, Jeep Wrangler); Darren Skilton (SCG Boot-Chevy); Chase Warren (clasa 10, alumi Craft-Chevy); Greg Sullivan (clasa 5, VW Baja bug nelimitat); J. David Ruvalcaba (clasa 1/2-1600, VBR-VW); Jim Butler (scor Lites, Jimco-VW); Kristen Matlock (Pro UTV NA, Polaris RZR XP4 1000); Herman Johnson (Pro UTV Unlimited, Can-Am X3); Lance Clifford (Baja Challenge, BTC-Subaru); Mike Cafro (Pro UTV Stock); Gerardo Novelo (clasa 7SX, Nissan Frontier); Ruben Garcia (clasa 5-1600, VW Baja Bug); și Dennis Hollenbeck (clasa 11, VW Sedan).printre ceilalți câștigători ai clasei de motociclete s-au numărat Francisco Septien (Pro Moto 30, Honda CRF450X) și Jeff Kaplan (Pro Moto 50, Honda CRF450X).

câștigarea clasei Pro Quad pentru a doua cursă consecutivă a fost Adolfo Arellano (Pro Quad, Honda Trx450r).

Din cauza a două zone extrem de provocatoare pe curs, clasa 7SX, Baja Challenge, Clasa 9, Clasa 11, clasele Vintage și toate clasele de sportivi au parcurs un curs redus de 701,48 mile totale.

cursa va fi televizată cu întârziere ca o specială de o oră pe ABC TV lumea jocurilor X programare pe Jan. 4, 2020. Emisiunea va fi produsă de SCORE în asociere cu premiatul BCII TV.